Два місяці атак росіян на нашу енергосистему змусили всіх українців перебудувати своє життя: мешканці багатоквартирних будинків підлаштовують свій графік під подачу електроенергії, бізнес – попри все, намагається безперебійно працювати.
Більшість підприємств нині забезпечують себе електрикою за допомогою генераторів. За даними Міністра економіки, лише за перший тиждень дії пільги на розмитнення цих пристроїв, з-за кордону до України їх завезли понад 145 тисяч штук. Використання генераторів як основного джерела електроенергії суттєво завищує собівартість виробництва. Якщо раніше один кіловат електрики для бізнесу обходився у 5 грн, то із використанням дизеля чи бензину, його вартість зросла до 25 грн, що неодмінно відобразиться на вартості кінцевого товару, зокрема продуктів харчування.
Як перебої з електрикою впливають на український бізнес та які харчі найближчим часом через це подорожчають — розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.
Бензин — як основний інгредієнт та причина подорожчання.
Ціни на продукти харчування за жовтень-листопад в Україні зросли майже на 5%, порахували у Державній службі статистики. Найбільше — на 10% — подорожчали і до того не дешеві яйця.
Основна причина подорожчання — витрати на пальне. Попит на нього, від початку жовтня, за даними представників великих мереж АЗС, збільшився щонайменше на 10% — стільки нині споживають користувачі електрогенераторів. Разом із тим, поступово продовжує зростати і ціна бензину та дизелю: за цей час вони подорожчали в середньому на 2-3 грн за літр.
Відключення світла завдають виробникам й інших клопотів, пояснили у Міністерстві економіки: ускладнюється логістика та використання систем зберігання, тобто продукти псуються швидше, також скорочується тривалість робочого дня.
Прогнози зростання цін.
Тривалі та часті відключення електроенергії і надалі будуть рушієм зростання цін на харчі. Вартість м’яса, яєць та молочних продуктів, за прогнозами Всеукраїнської аграрної ради, до кінця зими може зрости на 15%. Адже деякі ланки виробництва, до прикладу інкубатори та конвеєри, залежні від електроенергії та споживають чимало.
Також дефіцит електроенергії може призвести до зростання цін на овочі. Попри те, що протягом останніх місяців вони незначно подешевшали, вже до нового року їхня вартість може зрости на 15-20%, прогнозують у Національному інституті аграрної економіки. Адже для підтримання необхідної температури на овочесховищах нині використовують дизельгенератори.
Менше має зрости ціна на хліб, прогнозують аналітики. Нині середня вартість буханки пшеничного становить 32 гривні, протягом грудня вона може зрости ще на 7-10%. Суттєвіше подорожчає випічка, торти і печиво. Таким чином виробники можуть компенсувати та збалансовувати ціну на соціальні сорти хліба та запобігати дефіциту.
Все прогнозовано.
Попри весь негатив, плани росіян створити енергетичну, і, як наслідок, гуманітарну кризу повною мірою не справдились. У Мінекономіки вважають, що споживча інфляція, як і прогнозували раніше, не перевищить 30% (в листопаді її показник становив 26,5%), а зростання цін вже найближчим часом сповільниться.
Центру громадського моніторингу та контролю